czy wada wzroku może być nabyta?

VOPu 0.3-1.0sz13 VOL5/5 Niedowidzenie,Nadwzroczność z astygmatyzmem , oka prawego,różnowzroczność Mam pytanie kto najszybciej może zauważyć taką wadę,czy jest ona od urodzenia czy może być nabyta?Dziecko ma lat 13 i dopiero teraz wyszło to podczas badania profilaktycznego.Co może być tego przyczyną? Dziękuje za odpowiedz

Witam. Nie pisze Pani ile wady ma 13 letnia córeczka.nadwzrocznosc jest wrodzona.można ja wykryć u dwulatka jsk się zbada. Astygmatyzm może być bardzo różny -prosty ,odwrotny i skosny. Brak danych w pytaniu. Niedowidzenia się nie wyleczy. Pozdrawiam serdecznie