Czy wada wzroku może się naturalnie zmieniać do końca okresu dojrzewania?

Witam! Chciałbym zapytać, czy wada wzroku stabilizuje się lub jakoś zmieniać po przejściu okresu dojrzewania? Spotkałem się ze stwierdzeniem, że wada ustabilizuje się w wieku /u mężczyzn/ ~21-25 lat, czy to prawda? Mam 19 lat i wadę -0,75 w obu oczach, czy jest szansa, że wada sama z siebie zniknie lub zmaleje, gdy mój organizm [w tym oczy] przestaną się rozwijać i rosnąć (czyli po okresie dojrzewania)? Czy okres dojrzewania jakkolwiek pływa na wady wzroku [w szczególności krótkowzroczność]? Z góry dziękuję za odpowiedź!
19 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Prawda jest, że krótkowzroczność stabilizuje się po okresie dojrzewania, i można przyjąć podany przez Pana wiek 21-25 orientacyjnie jako zakończenie tego procesu.
Na ogół im później pojawia się ta wada wzroku tym mniejsze osiąga wartości w dorosłym życiu.  Niestety nie ma metody na jej cofniecie, po przejściu wieku dojrzewania  jej postępowanie się zatrzymuje.

Ale niestety nie znika.

Pozdrawiam