Czy warto brać kwas omega-3 w kapsułkach przy depresji?

Czytałem, że kwas omega-3 pomaga w depresji. Ja sam jadam ryby bardzo rzadko. Czy omega-3 w kapsułkach są bezpieczne, czy lepiej jeść ryby - jeśli tak, to jakie?

ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Rzeczywiście kwasy tłuszczowe omega-3 są polecane w profilaktyce prozdrowotnej, nie tylko w zapobieganiu i leczeniu depresji. Najlepszym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 jest tran, czyli naturalny olej z wątroby ryb lub ssaków morskich (np. dorsza lub rekina). Dobrym źródłem są ogólnie ryby morskie (najlepiej tłuste, np. halibut, makrela, łosoś), a także olej lniany, olej rzepakowy, sezam, orzechy (zwłaszcza włoskie). Jeżeli nie lubi Pan ryb, może Pan uzupełniać dietę w kwasy omega-3, spożywając suplementy diety, czyli właśnie kapsułki dostępne w aptece bez recepty. Preparaty te są bezpieczne dla zdrowia, a nawet wskazane, jeżeli Pana dieta z jakichś przyczyn jest uboga w składniki odżywcze.

Pozdrawiam serdecznie!