Czy warto pomagać osobie uzależnionej od narkotyków?

Dzień dobry.Mój znajomy jest osobą uzależnioną od narkotyków.Szczerze zaczęło się od tej znajomości istne piekło.Zamykanie w domu i samookaleczenia przy mnie.Twierdził że chciał żebym zobaczyła jak to jest jak ktoś cierpi,na ulicy wyzywanie i także samookaleczenia.Zrzucanie winy na mnie za swoje uzależnienie.Pomoc była z mojej strony niejednokrotna.Instytucje odpadają bo on nie pójdzie do ośrodka zamkniętego.Da sobie radę sam.Czy warto jeszcze tej osobie pomagać?A kłamie non stop.Pozdrawiam.

Dzień dobry,

Zadaje Pani pytanie, czy warto pomagać osobie uzależnionej od narkotyków. By taka pomoc była możliwa, przede wszystkim musi chcieć ją przyjąć osoba uzależniona, tzn. sama musi dostrzec, że ma problem, i musi chcieć naprawdę go rozwiązać, zwracając się na przykład do specjalisty. Nie mam pewności, że Pani znajomy jest na tym etapie.

Pisze Pani jednak o czymś jeszcze, czego nie mogę tutaj pominąć. Opisuje Pani sytuacje, w których staje się Pani ofiarą przemocy ze strony swojego znajomego. W takiej sytuacji trudno mówić o pomocy, przede wszystkim ma Pani pełne prawo zadbać o swoje granice i swoje bezpieczeństwo i przerwać relację, w której jest Pani zamykana, oszukiwana, czy zmuszana do patrzenia na samookaleczenia.

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog

Dzień dobry. Każdemu można pomóc. Jednak nie zawsze tak, jak byśmy chcieli. Bliscy mogą raczej wspierać działania osoby, która tej pomocy potrzebuje niż ją dostarczać w całkowitym zakresie. Opisuje Pani kogoś, kto z pewnością głownie musiałby skorzystać z profesjonalnej pomocy terapeutycznej. Sama Pani prawdopodobnie nie jest w stanie zmienić sytuację, ale również i Pani może poszukać profesjonalnego wsparcia dla swoich działań. Jeżeli w grę wchodzi uzależnienie to zwykle nie tylko sam uzależniony, ale także osoby mu najbliższe wymagają fachowych wskazówek do tego jak radzić sobie z bieżącymi trudnościami, jak rozpoznawać zagrożenia i jak nie wejść w schemat współuzależnienia (lub jak z niego wyjść, gdy już istnieje). Zachęcam Panią do konsultacji z psychologiem celem zaplanowania działań, które może Pani podjąć, by opisaną osobę skutecznie zmotywować do podjęcia walki o siebie i później umiejętnie ją wspierać w drodze do uwolnienia się od uzależnienie. Pozdrawiam