Czy warto przeprowadzić zabieg usunięcia zaćmy?

Moja matka ma 90 lat i chciała sobie usunąć zaćmę. Lekarz okulista stwierdził po badaniach, że w obu oczach jest zanik plamki żółtej. A także, że wynik operacji zdjęcia zaćmy może nie dać spodziewanego efektu. Czy taki zabieg w ogóle ma sens? Dziękuję za odpowiedź

Ja zajmuję się AMD od wielu lat i operuję osoby z AMD i zaćmą i zawsze jest to duży kłopot żeby jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
Dodam, że 80 5 pacjnetów z AMD i zaćmą zwykle ma jedno tylko działające oko co powoduje że sytuacja jest tym bardziej trudna.

Zwykle należy obserwować pacjneta przez jakiś czas i zobaczyć jak zmienia się widzenie na przestrzeni czasu.
Niekiedy oczywiście zmiany są tak oczywiste, że decyzja jest prosta.

Generalnie jeżeli jest choroba plamki żółtej czyli AMD to trzeba mieć na uwadze, że widzenie w takim oku nie będzie zupełnie idealne.
Na początku trzeba odpowiedzieć na pytanie czy AMD jest do leczenia czy nie.
Jeżeli można je leczyć to najpierw należy leczyć AMD (chodzi o to czy jest to postać wysiękowa).
Kolejne pytanie czy zaćma jest na tyle duża że powoduje ZNACZĄCE pogorszenie widzenia.

Często pacjenci mówią, "mam 80 lat" "mam 87lat" czy to warto " bo może ja umrę".
Dla mnie takie postawienie problemu jest kompletnie bez sensu.
Po pierwsze wszyscy kiedyś umrzemy. Wychodząc z tego założenia nie należałoby w ogóle nic robić.
Po drugie - chyba lepiej mieć 90 lat i widzieć niż 90 lat i nie widzieć!

Podsumowując- decyzję należy podjąć wraz z lekarzem okulistą który ma doświadczenie w leczeniu AMD i operwoaniu zaćmy.