Czy warto wybrać terapię indywidualną?

Dzień dobry,jaką terapię wybrać:indywidualną,pary czy jakąś inną?U partnera zdiagnozowano ChAD,jest pod kontrolą lekarza,ustabilizowany,od dwóch lat brak nawrotów.Jedyne,co mnie niepokoi,to problemy z uwagą i koncentracją,ale nie,kiedy poświęca się swoim zainteresowaniom czy pracy,tylko podczas rozmów z innymi.Czasami się zawiesza,odpowiada z poślizgiem,czasami przytakuje przy pytaniu otwartym.Bardzo mnie to martwi,nie wiem,ani co wybrać,jak mu pomóc.

Witam serdecznie,

ale dla kogo chce Pani tę terapię ? Dla siebie ? Dla Was jako Pary ? Dla Niego ? Ale przecież nie skieruje go Pani na terapię jeżeli nie będzie chciał szczególnie, że nie ma nawrotów i nie jest ubezwłasnowolniony. Jeżeli w pracy jest skoncentrowany
i w trakcie innych zajęć to bardzo dobrze. Może znajomi po prostu go nudzą. To nie ma sensu. Na Pani miejscu byłbym raczej zachwycony tym, że nie ma nawrotów.
Pozdrawiam

Dzień dobry!

W przypadku zaburzeń afektywnych dwubiegunowych, o których Pani pisze, połączenie leczenia psychiatrycznego z psychoterapią wspomaga proces zdrowienia i jest zalecane.

Co do o wyboru formy terapii, pożyteczny może być zarówno udział w terapii grupowej, terapia pary czy rodzinna, jak i psychoterapia indywidualna. Pomimo Pani opisu zbyt słabo znam sytuację, by sugerować wybór jednej z nich. W dokonaniu wyboru może pomóc pierwsza konsultacja u psychoterapeuty. Sugerowałbym upewnienie się, że wybrany psychoterapeuta ma doświadczenie w pracy z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi.

Pozdrawiam serdecznie,

Daniel Lipka,
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog