Czy warto zaczynać dietę?

Witam, mam 18 lat, mam 163,5 cm wzrostu i ważę 62 kg. Na początku zaznaczę, że mój problem jest zakorzeniony w psychice. Kilka ładnych lat temu moi znajomi zaczęli mi dokuczać, że jestem gruba. Ważyłam wtedy ok 67 kg. Żyjąc z myślami samobójczymi i złym humorem - schudłam 12 kg. Wtedy się sobie bardzo podobałam, odzyskałam radość życia, znalazłam nowych znajomych, zakochałam się. Teraz, jak napisałam, ważę 62 kg. Chciałabym wrócić do tamtej wagi - 55 kg. Wiem, że moje BMI jest w porządku, że nie mam nadwagi, jednak znów usłyszałam kilka niemiłych słów. I znów patrzę na siebie krytycznym okiem, wszędzie widzę "za dużo". Od wczoraj jestem na diece proteinowej. Moje pytanie brzmi - czy kontynuować tę dietę czy zacząć stosować jakąś inną? Wiem, że ta, którą teraz stosuję grozi niedoborem różnych witamin i mikroelementów, ale słyszałam o niej wiele dobrego. Prosze o radę, z góry dziękuję. Aha, nie przyjmuję żadnych leków, prócz ARTHRON na stawy.

Witam serdecznie,

Przede wszystkim to nie powinnaś się przejmować znajomymi, którzy zamiast Cię wspierać - dokuczają Ci.

Po drugie, Twój brak akceptacji własnego ciała można rozwiązać bez stosowania diety - dużo większą satysfakcję i radość da Ci aktywność fizyczna.

Przy normalnym sposobie jedzenia, uprawiając sport będziesz chudła, a przy tym Twoja sylwetka nabierze kształtów, będziesz z siebie dumna i radość z życia dużo będzie większa.

Bardzo polecałabym Ci bieganie - naprawdę już pół godziny biegania co dzień potrafi zmienić podejście do życia i własnego ciała.

Jeśli chodzi o dietę, to odradzam stosowanie diety proteinowej. Najzdrowsze i najrozsądniejsze są diety składające się ze wszystkich niezbędnych składników odżywczych, nie tylko z białka.

Składniki odżywcze wchodzą w kompleksy, które są dużo lepiej wykorzystywane przez nasz organizm niż sam jeden składnik. Samo białko to niestety za mało, a prawda jest taka, że na każdej diecie się chudnie, bo każda ogranicza liczbę kalorii, tylko nie każda o tym mówi.

Zacznij się dużo ruszać, a do tego jeść zdrowo, to znaczy dużo warzyw, owoce, chude mięso, ryby, chudy nabiał. Zrezygnuj z potraw smażonych, słodyczy, słonych przekąsek, napojów gazowanych. Pij dużo wody.

Pozdrawiam