Czy węzły mogą być powiększone przy zapaleniu trzustki?

Moja mama przez 3 tygodnie miała silne bóle, które przechodziły aż na plecy. Bóle występowały nawet 4 razy dziennie, a najdłużej trwał 30 minut. Straciła apetyt do picia kawy oraz jedzenia. Postanowiła zrobić USG, na którym dowiedziała się, że ma powiększoną wątrobę oraz węzły chłonne do trzustki. Dodatkowo ma rozdwojenie nerki. Moje pytanie: co oznaczają powiększone węzły chłonne? Czy węzły mogą być powiększone przy zapaleniu trzustki? Lekarz zasugerował wizytę u lekarza pierwszego kontaktu oraz zrobienia tomografii komputerowej w jak najszybszym czasie.

Co oznaczają powiększone węzły chłonne? - Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie bez bezpośredniego badania i badań dodatkowych (laboratoryjnych jak i obrazowych). Albo są powiększone na skutek stanu zapalnego, albo procesu nowotworowego przebiegającego pierwotnie w węzłach chłonnych lub jako następstwo nowotworu innych narządów (przerzuty).

Czy mogą węzły być powiększone przy zapaleniu trzustki? - Tak mogą, ale żeby wykluczyć stan zapalny trzustki wystarczy wykonać badanie aktywności alfa-amylazy we krwi lub moczu i/lub lipazy we krwi. To proste i ogólnie dostępne badania. Objawy i ich długotrwałe nasilenie mogą sugerować np. proces nowotworowy w zakresie trzustki z rozsiewem do węzłów chłonnych. Aby konkretnie postawić diagnozę warto byłoby wykonać pilnie badania podstawowe krwi (np. te co sugerowałem wyżej plus np. enzymy wątrobowe, bilirubina, morfologia z rozmazem, CRP) oraz TK jamy brzusznej. O wszystkim powinien zadecydować lekarz prowadzący.