Czy wirus HBV występuje w ślinie lub łzach?

Witam. Czy wirus hbv występuje w slinie lib lzach? Jestem nosicielka a moje 6 miesieczne dziecko jest jeszcze przed ostatnia szczepionka. Dbając o profilaktykę muszę wiedzieć czy wirus obecny jest w slinie i lzach. Czasem podczas przygotowania posiłku zdarza mi sie sprawdzić droznosc smoczka w butelce a w chwilach wzruszenia cieżko opanować łzy. Czy sa to drogi prowadzące do zakażenia ?

Aleksander Ropielewski

Jeżeli łzy ani ślina nie zawierają krwi to nie ma możliwości zarażenia dziecka. Warto jednak wiedzieć, że teoretycznie nawet niewidoczna jako czerwona barwa ilość krwi może być w ślinie lub łzach i w szczególnie skrajnym przypadku może dojść do zakażenia. Oczywiście nie jest to łatwe i zależy od wiremii osoby zakażonej.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski