Czy witamina C fałszuje wynik testu ciążowego?

Ostatnią miesiączkę miałam 8.09.2009 r. Dwa dni przed nią miałam stosunek. Dodam, że wtedy także pojawiła się u mnie przezroczysta wydzielina, utrzymująca sie kilka dni. Bolał mnie też jajnik. Myślę że to może owulacja(?). Miesiączka trwała tylko trzy dni z czego jeden obfity, a reszta skąpa. Teraz także pobolewa mnie ten sam jajnik. Robiłam test 16.09.2009, ale wyszedł negatywny. Dodatkowo jestem ospała, nerwowa, jest mi gorąco (nie mam temperatury) i coraz bardziej bolą mnie piersi.Widoczne są na nich też wypukłe żyły. Mój brzuch i okolice są rozgrzane i nabrzmiałe. Czy istnieje jakiekolwiek prawdopodobieństwo, że zaszłam w ciążę? Czy wit. C może fałszować wynik testu? Proszę o szybką odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Jeśli ma Pani regularne cykle i krwawienie wystąpiło w spodziewanym terminie miesiączki, a oprócz współżycia dwa dni przedtem nie było żadnej innej "okazji" do zajścia w ciążę w ostatnim czasie, to nie powinna Pani być w ciąży. Owulacja nie pojawia się bowiem tak krótko przed miesiączką - zwykle występuje aż ok. 14 dni przed końcem cyklu. Test ciążowy najlepiej wykonać trochę później, po 2 tygodniach od stosunku (zazwyczaj wypada to w okresie, kiedy powinna wystąpić miesiączka) i rano, kiedy stężenie w moczu HCG - hormonu, który jest przezeń wykrywany, jest największe. Witamina C nie zafałszuje wyniku. Śluz szyjkowy, który zaobserwowała Pani przed miesiączką, jest normalnym zjawiskiem (zwykle nie jest w tym okresie przejrzysty, ale może być dość obfity). Ból, napięcie w piersiach może być objawem zbliżającej się owulacji, poddenerwowanie zaś - być może wynika ze strachu przed możliwością zajścia w ciążę? W związku z bólem w okolicy jajnika, radzę jednak zgłosić się do lekarza ginekologa, który będzie mógł Panią zbadać.

Pozdrawiam serdecznie