Czy witaminę D3 można przedawkować?

Słysze że witamine D3 trzeba brac cały rok nawet po 10 tysiecy jednostek w USA w Polsce rzadko mozna dostac taka dawke jak dlugo ,mozna brac witamine D3 czy mozna ja przedawkowac? i czy cały rok dozwolone zrobilam badanie i wyszło że nie mam normy witaminy D3. Dziękuję za wyjaśnienie Pozdrawiam

Droga Pani!
Obecnie, oficjalna bezpieczna dawka dzienna witaminy D wynosi 4000 jednostek. Zgodnie z ostatnimi doniesieniami z USA, osoby mające poziom witaminy D w normie powinny spożywać 2 tysiące jednostek międzynarodowych w okresie jesienno-zimowym. Dzieci i osoby starsze powinny suplementować tą witaminę cały rok. Podobne zalecenie dotyczy osób, które w okresie letnim mało czasu spędzają na słońcu i/lub stosują kremy z wysokimi filtrami. Jednakże, gdy występują niedobory, to aby je uzupełnić należy spożywać dawki znacznie przekraczające zalecenia standardowe. Mówi się o spożywaniu 1000 jednostek na każde 10 kg obecnej masy ciała. Jeżeli badany poziom witaminy D wynosi poniżej 10 ng/ml zalecane jest spożywanie nawet 15000 jednostek dziennie. Zalecane jest, aby co 3 miesiące badać poziom witaminy D3 i dostosowywać pobierane dawki do otrzymanych wyników.
Przedawkowanie witaminy D3 będzie objawiać się przede wszystkim gromadzeniem się wapnia w tkankach, w związku z czym może dojść chociażby do zaburzeń pracy serca i układu krwionośnego. Dlatego uzupełniając niedobory witaminy D należy również monitorować poziom wapnia! Nadmiar tej witaminy jest też szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, bowiem prowadzi do deformacji płodu. Zaznaczam jednak, że nadmiar tej witaminy może pojawić się jedynie po suplementacji środkiem farmaceutycznym - naturalna witamina D, wytworzona podczas pobytu na słońcu nie jest toksyczna, bowiem magazynowana jest m.in. w tkance tłuszczowej i uwalniana stopniowo.
Pozdrawiam!
kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl