Włókniak twardy na piersi

Witam, Na lewej piersi, ok. dwa lata temu pojawiła mi się brązowa plamka. Zaniepokojona tą zmianą na skórze piersi zgłosiłam się z tym problemem do dermatologa, który stwierdził, że jest to niezłośliwy nowotwór skóry tzn. włókniak twardy, odmiana płaska. Niestety przez dwa lata włókniak twardy z niecałego centymetra urósł do rozmiarów ponad ok. dwóch centymetrów, włókniak twardy ma jeszcze bardziej nierówne i rozmyte brzegi i w dodatku na skórze piersi pojawiły się dwa kolejne, niewielkich rozmiarów włókniaki twarde. Dodam że zależnie od dnia cyklu menstruacyjnego zmienia ona nieco swoją wielkość i kolor, a mianowicie z brązowego staje się bardziej czerwona. Jestem 17- latką i boje się, że może być to coś niepokojącego. Czy moje obawy są słuszne i czy powinnam się wybrać z tym problemem do lekarza ginekologa? Czy włókniak twardy na piersi jest groźny? Jakie są przyczyny włókniaka twardego?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Włókniaki to łagodne nowotwory skóry, które mogą lokalizować się w różnych częściach ciała. Włókniaki nie mają tendencji do zezłośliwienia, mogą natomiast powiększać się, stanowiąc problem natury estetycznej. Uważam, że skoro włókniak się powiększa, może powinna Pani przedyskutować z dermatologiem ewentualne usunięcie zmiany. Im mniejsza zmiana, tym łatwiej ją usunąć.
Ginekolodzy zajmują się chorobami tkanki piersi, natomiast myślę, że w przypadku Pani problemu, ginekolog zbyt wiele zaradzić nie może. Oczywiście warto udać się do niego z innych względów. Jest Pani w wieku, kiedy przychodzi pora na pierwszą wizytę u ginekologa, aby ocenić czy proces dojrzewania przebiega prawidłowo, a także porozmawiać o profilaktyce chorób piersi i narządu rodnego.

Pozdrawiam serdecznie

Magdalena Mroczek

Włókniak twardy jest częstym schorzeniem skóry. Z praktyki klinicznej wynika, że wielu dorosłych ma przynajmniej jedną zmianę o tym charakterze. Włókniaki twarde częściej obserwuje się u kobiet niż u mężczyzn. Zmiany zwykle powstają u młodych dorosłych. Przyczyną powstania zmian jest ukąszenie stawonogów lub zapalenie mieszków włosowych. Jest to zmiana niezłośliwa, może przybierać kolor od różowej do brunatnej. Nie jest to typowy guz, a bardziej odczyn pozapalny. Zmiana rzadko ma wielkość ponad 1 cm, nie można uciskiem wprowadzić jej pod skórę, ale da się ją przesuwać względem podłoża. Może być mylony ze zmianami o charakterze barwnikowym lub ze zmianą naczyniową. W wątpliwych wypadkach wykonuje się biopsję połączoną z badaniem histopatologicznym.
Zmiany o charakterze włókniaka twardego nie bolą, a swędzenie występuje niezwykle rzadko.

Zazwyczaj zaleca się, aby zmianę pozostawić bez leczenie, zawłaszcza jeśli nie ma wątpliwości diagnostycznych. Często zmiana występuje w takim miejscu, że skóra jest tam bardzo napięta. Prowadzi to do sytuacji, że blizna po wycięciu zmiany może wyglądać gorzej niż sama zmiana. Jeśli jednak zmiana jest bardzo nieestetyczna, to w takim wypadku można ją wyciąć. Samym zabiegiem wycięcia zajmuje się chirurg, który musi do tego zabiegu zakwalifikować. Najpierw jednak dermatolog musi postawić rozpoznanie. Jeśli istnieją wątpliwości co do rozpoznania proszę raz jeszcze udać się do dermatologa. Ginekolog nie jest właściwym lekarzem od tego typu zmian. Można sie do niego zapisać na wizytę kontrolną, jeśli występuje taka potrzeba. Nie ma powodu do nadmiernych obaw. Jest to nowotwór niezłośliwy, nie mający tendencji do złośliwienia.