Czy włosy, które wypadły, odrosną?

Witam. Mam na imię Sylwia, mam 18 lat. Nurtuje mnie kwestia dotycząca włosów a konkretnie ich wypadania. Otóż martwię się, gdyż nie wiem czy nie wypada mi ich za dużo. Mam swego rodzaju przewrażliwienie na tym punkcie. W okresie powakacyjnym, czyli na jesień, zauważam zwiększone wypadanie włosów, np. teraz mam długie włosy, muszę myć je codziennie, gdyż szybko się przetłuszczają. Chodzi o to, że przy myciu i czesaniu po nim wypada mi ich ilość w granicach 25,30. Martwi mnie to ponieważ gdy mam dobry okres wypada mi ich o wiele mniej, góra 10 czasem mniej... Biorę kapsułki na porost włosów (lek, nie suplement) już 3. miesiąc, efektów póki co nie widać, może dlatego iż trzeba poczekać lub dlatego, że brałam je z krótkimi odstępami czasowymi. A więc moje gł. zmartwienie to to, iż boję się że wypada mi ich za dużo, są długie (więcej niż 40 cm) i boję się, że nie będą systematycznie odrastać i w efekcie będę prawie bez włosów... Wiem, że ponoć dzienna dawka to do 100 włosów jednak z moim myśleniem wiadomo - sadzę, że to za dużo, że nie będą odrastać. Nie wiem czy to istotne ale ok 1,5 - 2 lata temu skończyłam kurację przeciwtrądzikową silnym lekiem, dokładnie rok temu miałam efekt uboczny w postaci wypadania włosów, derm. powiedziała, że to normalne. Także ten okres powinnam mieć już za sobą ze wzgl. na czas. Martwię się, że moje włosy już nigdy nie wrócą do stanu z przeszłości; kiedyś byłam z nich bardzo zadowolona, koleżanki i rodzina zazdrościli mi ich, zaś teraz mam wlk. kompleks z ich powodu. Bardzo proszę mi powiedzieć: czy włosy mi odrosną? I jak szybko to może nastąpić lub co mogę zrobić aby tak się stało? Nie wiem, może powinnam przez dłuższy okres brać wspomniany lek. Liczę na Pani/na wiedzę w tej kwestii i z góry dziękuje za odp. pozdrawiam.

Witam serdecznie.

Według stosowanych definicji o łysieniu mówimy rzeczywiście gdy włosów wypada dziennie ponad 100, w Pani przypadku na szczęście nie została osiągnięta ta liczba. W przypadku włosów długich często ma się wrażenie że liczba wypadających włosów jest zbyt duża. Dodatkowo pora roku (podobnie jak wiosna) rzeczywiście związana jest z większą ilością wypadających włosów. I częste mycie też ma na to wpływ.

W Pani przypadku najlepiej kontynuować kuracje i strać się o systematyczność. Warto też upewnić się, że przyczyną choroby nie jest na przykład anemia lub choroba tarczycy ( warto wykonać morfologię krwi oraz TSH). Jeżeli stosuje Pani hormonalną antykoncepcję również ona może być przyczyną objawów.

Włosy odrastają niestety powoli. Wpływ na wzrost włosów ma również faza w jakiej obecnie się dany włos znajduje (rosną w fazie wzrostu).

Jeżeli problem nie ustąpi proszę jeszcze zastanowić się nad wizytą u dermatologa.

Pozdrawiam.