Czy wolno albo powinno się używać laktatora przed porodem?

Witam, jestem w 19 tc. zastanawiam się czy wolno albo powinno się używać laktatora przed porodem? miało by to na celu wzmocnienie sutków przed karmieniem oraz pobudzenie laktacji. czy to może zaszkodzić w jakiś sposób dziecku? myślę na początku o stopniowym przyzwyczajaniu sutków do karmienia gdyż wiem że potem może być to bolącym problemem.

Lek. Michał Lenard

Nie powinna Pani stosować laktatora przed porodem. Nie pobudzi Pani w ten sposób laktacji, ponieważ hormony odpowiedzialne za produkcję i wydzielanie mleka są produkowane po porodzie. Nie powinno się też w żaden sposób hartować, ani wzmacniać sutków przed karmieniem, ponieważ może to przynieść więcej szkód, niż korzyści. Pozdrawiam!