Czy wskaźnik BMI 17, to już krawędź nad przepaścią?

Witam, moja 29 letnia siostra zawsze była raczej szczupła (nie licząc dzieciństwa), od jakiegoś czasu zauważyłam, że zmienia się i chudnie. Jej BMI to 17!!! - waży 48 kg przy 168, jeszcze niedawno jej waga była w okolicach 53 kg. Te pięć kg mniej widać bardzo... Widzę jej kości miednicowe... Widzę, że ma bardzo małe pośladki (a będąc szczupła zawsze, mimo wszystko miała ładną, kształtną figurę). Boję się. Mówi, że nie może jeść, bo boli ją żołądek, że wymiotuje. Czytam o objawach anoreksji i poza tymi fizycznymi nie wiem czy moja siostra zalicza się do nich.

Jej powody psychiczne mogą być zupełnie inne niż te wymienione w artykule. Nigdy nie była perfekcjonistką, nie interesuje się moda, więc wzorowanie się na modelce odpada... Była zawsze bardzo wpływową osobą i kiedy np. spotykała się z chłopakiem, który uwielbiał jeść, ona jadła równo z nim. Kiedy spotykamy się u rodziców, ona je normalnie. Nie zachowuje się jak dziewczyny z dokumentalnych filmów o anoreksji (nie je tylko sałaty, i nic nie dzieli na kawałki). Podczas wspólnego wyjazdu w góry (mieszkałam z nią) jadła nawet bardzo dużo. Dziwiłam się, że aż tyle można... Byłyśmy w jednym pokoju, nie wymiotowała, nie oczyszczała się. Ma bardzo dobrą przemianę materii. Może ta jej chudość, to coś innego? Nie wiem...

Zgodziła się zrobić wyniki. Po świętach. Boję się, bo wydaje mi się, że jest już na granicy i każdy kolejny stracony kg może wyrządzić jej ogromną krzywdę. Wczoraj byłyśmy razem cały dzień. Zjadła. Nie za dużo, ale jednak coś jadła.. Wieczorem wróciła do domu. Wydaje mi się, że ona wzięła zbyt dużą odpowiedzialność na swoje barki. Od 7 lat mieszka z chłopakiem i z jego dwójką dzieci. Jest dla nich jak mama, mama nastolatków, a ma dopiero 29 lat!! Wydaje mi się, że jej tempo dnia codziennego nie pozwala jej na regularne jedzenie. I może stąd te początkowe utraty kg... ale teraz?? Co ja mam zrobić? Jak jej pilnować, skoro nie mieszka ze mną? Jak obserwować? Czy to może być anoreksja? I co, jeśli tak? To co zobaczyłam wczoraj, kiedy się przebierała zaskoczyło mnie i przeraziło... Ona jest taka chuda...

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

BMI o wartościach poniżej 17.5 kg/m2 to jeden z objawów anoreksji.
Jednak aby rozpoznać anoreksję, konieczne jest występowanie pozostałych objawów (lęk przed przytyciem, nieprawidłowe postrzeganie własnej sylwetki, zaburzenia miesiączkowania).
Na podstawie Twojego opisu trudno więc zarówno, potwierdzić, jak i wykluczyć anoreksję.
Utrata masy ciała może mieć związek z wieloma schorzeniami- np. nadczynnością tarczycy, zaburzeniami trawienia i wchłaniania, depresją.

Twoja siostra powinna więc zgłosić się do lekarza rodzinnego i ewentualnie do psychiatry lub psychoterapeuty.

Jeśli Twoja siostra cierpi na anoreksję- pilnowanie i obserwowanie jej może wywołać odwrotny skutek do zamierzonego, pomimo tego, że troszczysz się o nią i masz dobre intencje. Zdecydowanie odradzam Ci nadmierne skupianie się na temacie wagi, wyglądu i diety. Lepiej rozmawiać o tym, co może ją martwić, co może budzić jej troskę lub niepokój. Nie trzeba dawać gotowych rad- często wystarczy po prostu wysłuchać.

Warto otwarcie powiedzieć o swoich obawach odnośnie utraty masy ciała i zaproponować ewentualną pomoc np. w znalezieniu odpowiedniego lekarza lub terapeuty.
Pamiętaj jednak, że jedyną osobą, która może podjąć decyzję o leczeniu jest Twoja dorosła siostra.
Jeśli faktycznie znajduje się w trudnej sytuacji osobistej, warto ją wesprzeć- np. przez częsty, regularny kontakt telefoniczny lub mailowy.

Serdecznie pozdrawiam