Czy współżyjąc kilka dni po zakończeniu okresu można zajść w ciążę?

Dzień dobry. Kilka dni przed sylwestrem skończył mi się okres, a w sylwestra kochałam się z chłopakiem. Zabezpieczyliśmy się oczywiście. Słyszałam, że w tym okresie (po miesiączce) jest najmniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Czy to prawda? O co dokładniej chodzi z tymi dniami niepłodnymi i dniami płodnymi? Dla dokładności: miesiączka skończyła mi się 25.12, a współżyłam 31.12. Nie planujemy teraz dziecka. Dlatego pamiętamy zawsze o zabezpieczeniu,ale żadne zabezpieczenie nie daje 100% pewności. Dlatego bardzo proszę o pomoc, czy współżyjąc po okresie można zajść w ciążę? Jaka jest na to szansa? Może nie mam się czego martwić. Mam nadzieję. Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Dni po miesiączce a przed owulacją to tzw. okres względnie niepłodny. Okres bezwzględnie niepłodny przypada natomiast na dni po owulacji, a przed kolejną miesiączką. Nie napisała Pani niestety, ile dni trwa Pani cykl. Nie mogę więc odpowiedzieć na Pani pytanie precyzyjnie. Powiem tylko, że jajeczkowanie ma miejsce ok. 14 dni przed końcem cyklu (pierwszym dniem kolejnej miesiączki). Plemniki przeżywają natomiast w drogach rodnych do 7 dni. W Pani przypadku- mogą zachować zdolność do zapłodnienia mniej więcej do 7 stycznia. Jeżeli do tego czasu wystąpi owulacja (czyli kolejnej miesiączki spodziewa się Pani najdalej 21 stycznia), to istnieje szansa na zapłodnienie. Jednak nawet jeśli tak jest, to fakt że zastosowali Państwo antykoncepcję poważnie zmniejsza szansę na zapłodnienie.
Pozdrawiam!

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!
Przedstawiony opis nie jest w pełni dokładny, ponieważ nie zawarła Pani informacji, ile średnio trwa u Pani cykl. Proszę pamiętać, że plemniki są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety przez około 5 do 7 dni. Wobec tego, jeśli do 7 stycznia wystąpi kolejna owulacja, to istnieje szansa na zapłodnienie komórki jajowej. W moim przekonaniu, z uwagi na stosowanie środków antykoncepcyjnych, ryzyko ciąży jest BARDZO MAŁE.
Kalkulator oblicza dni płodne, czyli dni największej płodności. Nie oznacza to, że w inne dni zajście w ciążę jest niemożliwe, po prostu w dzień przed owulacją, w dniu jajeczkowania i dzień po szanse zapłodnienia są największe.
Dzień jajeczkowania przypada na 14 dni przed kolejną miesiączką. Kilka dni przed owulacją również można uznać za czas, gdy szanse na zapłodnienie są większe, jednak szczytowy okres płodności to wspomniane trzy dni w cyklu. Należy przy tym pamiętać, że plemniki w drogach rodnych mogą przeżyć nawet do tygodnia, więc stosunek przed rozpoczęciem dni płodnych w cyklu może również zaowocować zapłodnieniem.
Kalkulator dni płodnych jest pomocny przy regularnym cyklu (więcej o cyklu miesiączkowym). Należy jednak pamiętać, że nawet regularny cykl może zostać zaburzony przez różne czynniki takie jak: przeziębienie, infekcje, zmiana klimatu, stres, zmiana diety itp.
Kalkulator dni płodnych to tylko jeden ze sposobów wyznaczania dni płodnych.Do naturalnych, czy też jak się teraz przyjęło mówić "ekologicznych", na podstawie których można w stworzyć prywatny kalendarz dni płodnych należą: metoda termiczna, metoda Billingsów, metoda objawowo-termiczna. Trzeba jednak pamiętać, że są to metody pomocnicze, przez wielu lekarzy nie uznawane nawet za metody antykoncepcyjne. Znajomość tych metod może być za to przydatna, gdy chcemy lepiej poznać swoje ciało i zachodzące w nim zmiany.