Czy wstydzenie się ludzi to choroba?

Mam pytanie, czy jest to choroba jeżeli nie chce wychodzić z domu, wstydzę się i stresuję się przy ludziach, nie lubię wtapiać się w tłum, mam problemy z zapoznaniem się z nowymi ludźmi,boję się że ktoś mnie obgaduje, nie lubię się integrować. Jeżeli jest to choroba to jaka?

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,

zachowania, które Pani opisuje mogą wynikać ze struktury Pani osobowości np. z wysokiej introwersji. Introwertycy preferują samotne spędzanie czasu, unikają towarzystwa. Mogą też być postrzegani, jako nieco wycofani z życia społecznego. Introwersja nie jest zaburzeniem, a jedynie jednym z wymiarów ludzkiej osobowości. Natomiast zachowania takie jak nadmierne uczucie wstydu czy bardzo wysoki poziom stresu pojawiający się w sytuacji związanej z poznawaniem nowych osób, czy inicjowaniem rozmowy może być objawem fobii społecznej. Temu zaburzeniu towarzyszą również objawy somatyczne tj. bóle brzucha, głowy, wymioty, zawroty głowy. Kryterium diagnostycznym w przypadku fobii społecznej jest odczuwanie silnego lęku, który paraliżuje podejmowanie jakichkolwiek aktywności społecznych.
Jednak, aby móc postawić diagnozę należy udać się na konsultację do psychologa.

Witam serdecznie.
Podobne objawy klasyfikowane bywają najczęściej,jako nerwica lekowa lub fobia społeczna.Myślę jednak,że nie o to chodzi w pytaniu,lecz o sposoby zaradcze,którymi są psychoterapie,zwykle początkowo indywidualne,służące odbudowie zdolności do zaufania w jego podstawowej postaci i jeżeli jest potrzeba,są następnie kontynuowane w grupach,równiez pod opieką terapeutów.\w każdej jednak z tych form będzie Pani w stanie zarówno nabyć doświadczeń,że kontakt z innymi ludżmi jest możliwy ,jak i przepracować wszystkie obecne wątpliwości i niepokoje,wreszcie też znależć podłoże obecnych podejrzeń i usunąć je,jako nieprzydatne.Ich żródło tkwi często w urazowych doświadczeniach z przeszłości,które dotkliwie zapadły w psychice i nie zostały zneutralizowane.Jednak przy pojawieniu się podobnych okoliczności są uruchomione od nowa i działają z podwójną siłą,jako Pani wewnętrzne"prawdy życiowe".Nie ludzie więc są winni,ani nie oni mówią o Pani żle,lecz w Pani własnej głowie są złe myśli na swój temat i tzw."wewnętrzny krytyk".Psychoterapia pomoże go usunąć.
Pozdrawiam serdecznie i polecam.