Czy wszystkie antybiotyki wpływają niekorzystnie na tabletki antykoncepcyjne?

Dzień dobry.  Chciałabym się właśnie dowiedzieć,  czy każdy antybiotyk wpływa niekorzystnie czy też niektóre, w których ulotkach nie posiadają zmianki o tabletkach antykoncepcyjnych można spokojnie brać nie martwiąc się? Jak również lek należy do grupy tzw. leków mukolitycznych, tj. upłynniających wydzielinę w drogach oddechowych) wpływa na tabletki, gdyż nie ma o tym żadnej wiadomości.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wszystkie antybiotyki mogą oddziaływać na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych na dwóch płaszczyznach – zaburzając  florę bakteryjną jelit, która normalnie ułatwia wchłanianie estrogenów z tabletek, oraz wpływając na metabolizm hormonów już wchłoniętych do organizmu, co może się przyczyniać do obniżenia ich efektywnego poziomu we krwi. Obydwa te działania są różnie nasilone dla różnych antybiotyków. W literaturze można znaleźć sprzeczne dane i opinie na temat wpływu poszczególnych grup leków czy nawet specyfików na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Cały czas trwają badania i dyskusje w tej materii.

Dla bezpieczeństwa radzę Pani założyć, że wszystkie antybiotyki obniżają skuteczność antykoncepcji hormonalnej i dodatkowo się zabezpieczać w okresie ich przyjmowania.

Drugi z wymienionych przez Panią leków nie powinien wpływać na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Choć należy pamiętać, że organizm to bardzo złożony system, w którym nie jesteśmy w stanie przewidzieć i zrozumieć wszystkich zależności i takiej interakcji nie można wykluczyć.

Pozdrawiam serdecznie!