Czy wybrać się do innego psychoterapeuty?

Dobry wieczór. Cierpię na nerwicę lękową, oraz nie radzę sobie z niektórymi sprawami i postanowiłem (trochę zostałem zmuszony przez rodzinę) zgłosić się do psychoterapeuty. Na pierwszej wizycie, byłem bardzo zablokowany, wręcz ciężko mi było cokolwiek powiedzieć. Miałem wątpliwości, czy chcę pracować nad sobą u specjalisty... Aczkolwiek udało mi się, coś o sobie opowiedzieć, choć nie było łatwo i nie powiedziałem napewno wszystkiego. Psychoterapeuta słuchał mnie bez emocji, bez współczucia (bynajmniej ja nie widziałem na jego twarzy nic takiego), zadał kilkanaście pytań typu rodzina czy stosuje jakies uzywki itp.. Przez całą tą wizytę strasznie sie zblokowałem przez mówieniem o problemach, ale tak sie blokuje nawet sam w domu, wracajac do waznych spraw, z którymi sobie nie radze. Nasza rozmowa, była głównie monologiem... I brakiem zdecydowania, czego oczekuje i w czym problem. No mam problemy, niektore sprawy sa dla mnie za trudne. Wizyta zakonczyla sie niczym. Psychoterapeuta nie zaproponowal mi nic, nie probowal mnie wesprzec, pomoc, doradzic. Co prawda, mowilem otwarcie, ze sie sie tu czuje, ale wiadomo, ze to nie jest jednoznaczne, z tym, ze nie potrzebuje pomocy. Teraz zachodzi moje pytanie, czy jest sens, zebym wracal do kogos takiego? Na nastepna wizyte?

Jeśli rozmowa nie była pomocna, to raczej warto poszukać kogoś innego. Są różne metody prowadzenia psychoterapii: behawioralna, psychodynamiczna, systemowa, gestalt, psychoanaliza. Do tego każdy psychoterapeuta pracuje "swoją osobą". By sesja były udana, musi się Pan czuć dobrze, tj. akceptowany, zrozumiany, wspierany. Źle prowadzona terapia może czasem zaszkodzić.
Świetnie, że potrafił Pan mówić o swoich problemach, o samopoczuciu podczas tej sesji.
Psychoterapeuta nie może dawać rad :)
Czasem bardziej właściwa bywa psychoterapia grupowa. Może to jest coś akurat dla Pana?
Życzę sukcesów!
Pozdrawiam
Łucja Fitchman

https://www.facebook.com/psychoterapiasystemowa
https://www.facebook.com/psychoterapiapary