Czy wybuchy złości mogą oznaczać zaburzenia psychiczne?

Mam 20 lat, moi rodzice na co dzień są mili, jednak nigdy nie wiadomo kiedy ,,wybuchną''. Zawsze gdy mam inne zdanie niż oni kończy się to przeklinaniem mnie, potrafią uderzyć mojego brata, wyzywać mnie bez powodu. Nieraz byłam bita po głowie. Bardzo przeszkadza mi na niepewność co sie wydarzy za chwile. Boje sie ich, czesto płaczę, odczuwam lęk, obgryzam paznokcie, zdarzało mi się uderzać się po głowie, zagryzam sobie policzki. Czy jest to zaburzenie psychiczne, czy powinnam zignorować objawy?

Dzień dobry, Pani objawy nie są zaburzeniem psychicznym a najprawdopodobniej jakąś dodatkową formą samokarania siebie. Jednak reakcje te są niedojrzałe. Proponuję skonsultować się z psychologiem, popracować nad relacją z rodzicami oraz poczuciem własnej wartości. Jest już Pani pełnoletnia i ma Pani obowiązek dbać o siebie a więc również stawiać rodzicom pewne granice.
Pozdrawiam A. Pacia

Witam Panią Serdecznie,

Proszę nie czekać, zadbać o siebie i zgłosić się na konsultację do lekarza pierwszego kontaktu - poprosić o skierowanie do Poradni zdrowia psychicznego ( w ramach NFZ-tu ).

Życzę Pani wszystkiego co dobre i piękne,
Irena Mielnik-Madej