Czy wycięcie macicy z przydatkami obejmuje szyjkę macicy?

Czy wycięcie macicy z przydatkami obejmuje także szyjkę macicy

Pod pojęciem "wycięcie macicy z przydatkami" należy rozumieć, że szyjka też jest wycinana. Jeżeli jest to tylko plan, to są różne możliwości, w zależności od wskazań klinicznych. Najczęściej, gdy jest konieczność wycięcia macicy decydujemy się na usunięcie jej razem z szyjką macicy. Usunięcie bez szyjki było nazwane: amputacja nadszyjkowa trzonu macicy. W przypadku wycięcia macicy (z szyjką) z powodu zmian innych niż nazywanych: dysplazja lub nowotwór szyjki macicy, nie ma potrzeby wykonywania badania cytologicznego. W przypadku amputacji nadszyjkowej istnieje nadal konieczność badań przesiewowych cytologicznych z szyjki.