Czy wymiary pęcherzyka ciążowego są prawidłowe?

Witam,
01.08.10 miałam ostatnią miesiączkę. Ponieważ okres się spóźniał - 13.09.10 zrobiłam USG, które nic nie wykazało i w tym samym dniu wykonałam Beta HCG potwierdzające ciążę.
W dniu 25.09.10 zrobiłam USG, na którym widoczny jest sam pęcherzyk o wym. 8,9 mm bez zarodka. Pani doktor stwierdziła, że z uwagi na wymiary pęcherzyka, jest to wczesna ciąża (4 tydzień).
Czy powinnam się niepokoić, czy taka sytuacja jest normalna? Nadmieniam, że moje miesiączki były nieregularne. Ponadto jestem po przebytej chorobie nowotworowej (ziarnica) zakończonej w 2008 roku autoprzeszczepem.
Obecnie cieszę się zdrowiem i nie przyjmuję żadnych leków.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pani nieregularne miesiączki uprawdopodobniają wiek ciąży podany przez lekarza. Owulacja musiała wystąpić u Pani później niż w zakładane 14 dni od daty ostatniej miesiączki. Gdyby nie doszło do zapłodnienia, to przełożyłoby się to na dłuższy cykl, a tak ciąża jest młodsza, niż wynika z daty ostatniej miesiączki.
Proszę się nie sugerować poziomem beta HCG, jego normy są bardzo szerokie i określanie wieku ciąży na tej podstawie nie ma sensu. Istotny jest jedynie jego prawidłowy, szybki przyrost na tym etapie ciąży.
Rozmiar pęcherzyka ciążowego wskazuje na początek piątego tygodnia ciąży. W tym momencie zarodek jest jeszcze zbyt mały, by można go było zobrazować przy pomocy USG. Proszę powtórzyć badanie USG za dwa tygodnie, kiedy to będzie już widać zarodek i akcję serca płodu.

Pozdrawiam serdecznie!