Czy wymioty wpływają na działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Witam. Moja dziewczyna dostała od 2 do 6 lutego okresu i od 6 lutego zaczęła znowu brać tabletki (to był koniec drugiego miesiąca brania tabletek ). 7 lutego wymiotowala, ale potem brala normalnie nadal tabletki. Od 12 lutego sypialiśmy razem. Czy jest prawdopodobieństwo braku działania tabletki i czy jest możliwość zajścia w ciążę? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wymioty mogą obniżyć skuteczność pigułek antykoncepcyjnych, o ile wystąpiły w czasie krótszym niż 2-4 godziny od zażycia tabletki. W takiej sytuacji należy zażyć tego samego dnia drugą tabletkę. Jeśli się tego nie zrobi, to należy się liczyć z obniżeniem skuteczności antykoncepcji - trzeba zabezpieczać się dodatkowo przez 7 następnych dni (prezerwatywa). Jeśli wymioty miały miejsce w pierwszym tygodniu po przerwie, to istnieje ryzyko ciąży, o ile w tygodniu poprzedzającym miały miejsce stosunki płciowe. W opisanej przez Pana sytuacji istnieje możliwość "wpadki".

Pozdrawiam!