Czy wynik ALT 46,0 U/l jest powodem do zmartwień?

Witam, jestem niecałe 4 miesiace po cesarskim cieciu. Mam nadwagę. Moje ALT wynosi 46,0 U/l. Czy mam zacząć się martwić?

Lek. Wojciech Zygmunt

Aktywność AlAT jest niewiele podwyższona ponad normę. Może to się zdarzyć przy stłuszczeniu wątroby lub przy wirusowym zapaleniu wątroby, ale także w innych chorobach wątroby. Istnieje też szansa, że jest to błędny wynik laboratoryjny lub chwilowy wzrost związany z przebytym zakażeniem lub cholestazą ciążową. W każdym razie warto poszerzyć diagnostykę o USG wątroby oraz powtórzyć badanie AlAT, AspAT, GGTP, a następnie w razie podwyższonych wartości zbadać się w kierunku wirusowych zapaleń wątroby.