Czy wynik rezonansu wskazuje na konieczność operacji?

Dyskopatia u 27-latki. Witam od kilku lat mam problemy z kręgosłupem a od ok 2 miesięcy jest znacznie gorzej. Bóle się bardzo nasilily. Nawet tabletki przeciwbólowe nie pomagają. Zrobiłam rezonans magnetyczny ale nie bardzo rozumiem jego treść. Czy będzie konieczna operacja skoro nic nie pomaga tylko jest coraz gorzej. Oto wynik: Odwodnienie krążków Mk L3-L4,L4-L5, L5-S1. Nierówne zarysy blaszak granicznych z obecnością niewielką ilością guzkow schmorla. na poziomie L4-L5 widoczna niewielka centralno-lewoprzysrodkowa protruzja na 5mm przylega do odejścia lewego korzenia L5. Niewielka centralna protruzja krążka Mk L5-S1 sięga dokonało na 4 mm i nie powoduje impresji struktur nerwowych. Stożek rdzenia bez ognisk patologicznych sygnałów. Zaburzenia rozwojowe o charakterze limbus vertebre trzonow L3-L5. Niewielkie odczyty wytworcze krawędzi trzonu L5 nieco przeważają otwory L5-S1 jednak bez impresji korzeni. Sygnał szpiku kręgów prawidłowy. Kanał kregowy prawidłowej szerokości.

Lek. Paweł Szadkowski

Zmiany, które zostały u Pani opisane nie świadczą o pilnej koniecznosci operacji. Przy rozważaniach na temat leczenia i ewentualnego postępowania zabiegowego niezbedny jest obraz kliniczny pacjenta (objawy). Objawy neurologiczne byłyby pilnym wskazaniem do zabiegu. Ból jest względnym wskazaniem do zabiegu. Najlepiej jeśli skonsultuje się Pani z lekarzem neurologiem, który zestawi wyniki badań z pani dolegliwościami.