Czy wyniki badań świadczą i insulinooporności?

Witam Serdecznie. W sierpniu przeprowadziłam badanie na insul, inooporność. Wyniki: Na czczo 14,57 / po 60min 58,53 / po 120 min 68,62. Glukoza po obciążeniu Na czczo 106 / po 60 min 150 / po 120 min 144. Czy wyżej wskazane wyniki świadczą o insulinooporności oraz jaki jest stopień zaawansowania jeśli tak ? Czy należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem ? Czy należy przejśc na restrykycjną dietę ? Dodam iż mam niedoczynność tarczycy i biorę lekarstwa (lek brałam przed testem - euthyrox).

Dzień dobry,

Tak ma Pani insulinooporność oraz stan przedcukrzycowy - pod postacią nieprawidłowej glikemii na czczo i nieprawidłowej tolerancji glukozy. Prawidłowa glikemia na czczo wg aktualnie obowiązujących norm wynosi 70-99 mg/dl, glukoza na czczo od 100 do 125 mg/dl to tzw. nieprawidłowa glikemia na czczo, czyli prediabetes - stan przedcukrzycowy, tak samo jak glikemia w 2 h testu obciążenia glukozą wynosząca między 140-199 - to nieprawidłowa tolerancja glukozy. Zakładając, że w trakcie testu miała Pani prawidłowe hormony tarczycy - wyniki są miarodajne, więc celem prewencji cukrzycy, czy ułatwienia Pani redukcji masy ciała powinna skontaktować się Pani z diabetologiem lub endokrynologiem.

Z poważaniem,

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych