Czy wyniki badań w pierwszym trymestrze ciąży są prawidłowe?

Witam, pytanie dotyczy 1. trymestru płodu (6. lub 7. tydzień). Małżonka miała 28.03.2012 USG, oto wynik: GS: 23 mm (6,4 hbd) wewnątrz pęcherzyka echo płodu CRL: 3,85 mm (6,0 hbd) FHR: nie stwierdzono. Lekarz poinformował żonę, że raczej nic z tego nie będzie, co ją załamało. Z tego co wiem ostatnia miesiączka (pierwszy dzień okresu był między 7-10.02.2012). Jesteśmy umówieni do innego lekarza na USG dnia 04.04.2012. Czy wyniki są tak złe, czy nie ma nadziei? Proszę o pomoc.

PS W wyniku jest też informacja, że ilość płynu owodniowego jest prawidłowa, YS: 5,9 mm oraz kosmówka wokół jamy macicy w dolnym biegunie obszar demarkacji 6x4 mm, szyjka macicy dł-42mm. Czy tutaj jest coś niepokojącego?

Witam serdecznie!

Przyjmując, że pierwszy dzień ostatniej miesiączki był 10 lutego 2012, w dniu badania Pana małżonka była w 7 tygodniu i 5 dniu ciąży. Wynika z tego, iż rozwój płodu w obrazie USG różni się o tydzień w porównaniu z datą OM. W obecnej sytuacji konieczne jest ustalenie długości cykli sprzed ciąży. Jeżeli cykle żony trwały 28 dni, to faktycznie istnieje ryzyko, iż ciąża przestała się rozwijać. Jeżeli cykle trwały jednak ponad 30 dni, to wydaje się, iż ciąża ma szanse rozwijać się prawidłowo. W przypadku cykli ponad 30-dniowych, owulacja, a tym samym poczęcie zachodzi odpowiednio później. W obecnej sytuacji wskazane jest ponowne wykonanie badania USG. Przyjmuje się, iż badanie kontrolne należy wykonać w przeciągu 7-14 dni.

Pozdrawiam