Czy wyniki badania na obciążenie glukozą mogą wskazywać na cukrzycę ciążową?

W 27 tygodniu ciąży zrobiłam test na obciążenie glukozą, na czczo wynik 92, a po 1 godz. po wypiciu glukozy 50 175. Czy to oznacza, że mam cukrzycę? W szóstym tygodniu miałam również robioną glukozę na czczo i wynik był 91,4. Bardzo się boję, że miałam już cukrzycę wcześniej bądź że zostanie mi ona po ciąży. U mnie w rodzinie nie występuje cukrzyca, natomiast ja jestem osobą otyłą.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Test przesiewowy w kierunku cukrzycy ciężarnych wykonywany jest między 24 a 28 tygodniem ciąży. Polega on na wypiciu 50 g glukozy i odczytaniu wyniku po godzinie. Prawidłowe wartości glikemii po badaniu wynosi mniej niż 140 mg%. Wartości pomiędzy 140 a 199 mg% są niesatysfakcjonujące i wymagają dalszej diagnostyki polegającej na wykonaniu kolejnej próby obciążenia glukozą, tym razem 75 g. Badanie to ostatecznie potwierdzi lub zaneguje występowanie cukrzycy ciężarnych.

Wyniki na czczo były prawidłowe.

Otyłość jest niestety czynnikiem ryzyka wystąpienia cukrzycy, ale nie jest to warunek sam w sobie. Niektórym Paniom glikemia po ciąży utrzymuje się na prawidłowym poziomie, choć epizod cukrzycy ciężarnych obciąża Panią na przyszłość. Jeżeli jednak cukrzyca się wycofa, a Pani wróci do swojej prawidłowej wagi i zmieni nawyki żywieniowe, to będzie Pani zdrowa.

W obecnej sytuacji powinna Pani zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę, który skieruje Panią na kolejne badanie.

Pozdrawiam