Czy wyniki badania poziomu glukozy i insuliny mogą oznaczać insulinooporność?

Witam, mam 28 lat. Waga: 125kg, wzrost: 180cm, BMI: 38,6 Wczoraj robiłem badania krwi, m.in. poziom glukozy i insuliny. Oto wyniki: Glukoza na czczo: 90,4 mg/dl Gluk. po 60min 124,8 Gluk. po 120min 92,6 Poziom insuliny na czczo: 16,57 mlU/ml Insulina po 120 min: 148,64 Moje pytanie: czy to może być insulinemia lub/i insulinoodporność? Rozmawiałem z dietetykiem, bo jestem pod jego opieką, i radził szybki kontakt z endokrynologiem. Straszył tymi chorobami. Proszę o pomoc, proszę o odpowiedź.

Dzień dobry,
Zdecydowanie wygląda na to, że ma Pan problemy z gospodarką węglowodanową. O ile glukoza wygląda nieźle, jest w normach - choć nie zawsze sa one do końca miarodajne, to wydzielanie insuliny nie funkcjonuje poprawnie. Ciekawe, jaki wynik był, po 1 godzinie od obciążenia, natomiast już sam wynik po 2 godzinach pokazuje, że coś się dzieje. Powinien on być zbliżony do wartości na czczo. Szczególnie polecam wdrożenie odpowiedniej diety i kontrolowanie efektu. Jeśli to nie pomoże, rzeczywiście niezbędna może być wizyta u endokrynologa.
Pozdrawiam,
Joanna Penza
http://madame.fit/

Może to być insulinooporność, czyli brak wrażliwości tkanek na działanie insuliny, której w przypadku tego zaburzenia nasza trzustka produkuje za dużo. Jej leczenie polega na stosowaniu zdrowej zbilansowanej diety, codziennej aktywności fizycznej (przynajmniej 30 minut dziennie). Bywa iż pacjent musi stosować leki (jeżeli zaleci je lekarz. Nie każdy musi je brać). Najlepiej zwrócić się do odpowiedniego specjalisty.

Pozdrawiam i życzę zdrowia,
Paulina Roziewska
http://dietetyka-medyczna.pl/