Czy wyniki lipidogramu są dobre?

Czy wyniki lipodogramu są dobre? Lekarz po badaniu USG wątroby zalecił badanie cholesterolu bo stwierdził cechy stłuszczenia. Pozostała biochemia i inne markery wątrobowe w normie. Cholesterol całkowity: 3,51 mmol/l [norma 3,0 - 5,0] HDL-cholesterol: 0,97 mmol/l [norma >1,0] wsk. Aterogenny: 3,71 Triglicerydy: 1,06 mmol/l [norma <1,7] Cholesterol LDL: 2,02 mmol/l Nie-HDL: 2,99 mmol/l

Wyniki lipidogramu nie odbiegają od normy. Trzeba jednak wiedzieć, że nadwaga lub otyłość, nadużywanie alkoholu odzwierciedlają się często właśnie stłuszczeniem wątroby i wcale w takich wypadkach nie musi być podwyższony lipidogram. Abstynencja lub unormowanie wagi ciała powoduje często w takich przypadkach odtłuszczenie wątroby.