Czy wyniki przeciwciał wskazują na krztusiec?

Od 2 tygodni mam silne ataki wilgotnego kaszlu, rtg w porządku, morfologia w porządku, lekarz podejrzewał krztusiec i kazał zrobić IgA. Dziś dostałam wyniki - poziom IgA to 2,3 IU/ml, jako norma laboratoryjna jest znak "-" więc nie wiem czy to faktycznie krztusiec czy może powinnam szukać dalej? Oprócz męczących ataków kaszlu, zalegającej lepkiej wydzieliny w drogach oddechowych, nie mam innych objawów.

Opisany przez Panią wynik jest ujemny, co sugeruje brak zakażenia, należy jednak nadmienić że metody serologiczne (do których należy oznaczenia IgA) w diagnostyce krztuśca mają umiarkowaną skuteczność w wykrywaniu choroby.