Czy wypadająca macica jest przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji i współżycia?

Mam 18 lat, stosuję tabletki antykoncepcyjne od pół roku. Zauważyłam u siebie bardzo dziwny problem, nie mam pojęcia co to jest. Czytałam dużo na ten temat i opisem najbardziej pasującym do mojej sytuacji jest tzw. 'wypadanie macicy'. Zwróciłam na to uwagę podczas krwawienia, gdyż nie dało się wsunąć tamponów do końca, a wyczuwalna była dziwna narośl. Wiem że muszę się z tym jak najszybciej udać do lekarza, jednak nigdy wcześniej nie miałam czegoś takiego, i wizytę mam umówioną dopiero na koniec przyszłego tygodnia. Chciałam zapytać, czy do tego czasu mogę współżyć z chłopakiem? Bardzo bym chciała, nie wiem jednak czy to jeszcze bardziej nie pogorszy sytuacji. I czy w ogóle nam się uda.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wypadanie macicy jest dolegliwością, która dotyka zwykle kobiety w wieku okołomenopauzalnym, wieloródki. U młodych kobiet występuje dość rzadko, zwykle jest komplikacją po ciężkim porodzie. Jeżeli rzeczywiście doszło by do tego u Pani, odczuwałaby Pani silne bóle podbrzusza, zaparcia, problemy z oddawaniem moczu oraz krwawienie z dróg rodnych. To co Pani opisuje jako wypadającą macicę najprawdopodobniej jest błoną dziewiczą czy jej pozostałością lub szyjką macicy, która zmienia swoje położenie w czasie cyklu płciowego. Podczas wizyty ginekolog powinien rozwiać Pani wątpliwości.

Pozdrawiam serdecznie!