Czy wypowiadanie myśli na głos to objaw choroby?

Witam, mam 24 lata i odkąd pamiętam, za każdym razem, kiedy znajdowałem się sam bez otoczenia innych ludzi po prostu każdą myśl musiałem wypowiedzieć na głos. Nie uważam, żeby to było złe, ale taka rozmowa z kimś kto nie istnieje lub gadanie do siebie wygląda co najmniej dziwnie. Mam wrażenie, że może to być związane z dzieciństwem i przyzwyczajeniem do takiej rozmowy ze sobą od wczesnych lat lub może jakiś problem psychiczny? Mam również problemy z koncentracją i logicznym myśleniem, tak jakby mój mózg nie przetwarzał myśli na tyle szybko, żeby od razu zareagować. Może dlatego właśnie łatwiej jest mówić na głos, niż przetwarzać wszystko w głowie? Ja rozumiem, że można CZASAMI powiedzieć coś na głos. Ale to zdarza się ciągle, kiedy tylko jestem sam.

Lek. Michał Lenard

Nie musi to być spowodowane chorobą. Jeżeli to Panu przeszkadza, to warto się w tej sprawie skonsultować z psychologiem. Pozdrawiam!