Czy wypryski mogą oznaczać rekację uczuleniową na szczepionkę?

Witam, 2 tyg temu mój 17 miesięczny synek został zaszczepiony kolejną dawka szczepionki 6 w 1 oraz na pneumokoki. Po ok tyg po szczepieniu pojawiły mu sie na główce grudkowate bardzo swędzące wypryski, które po pewnym czasie zaobserwowałam na nóżkach i rączkach. Czy to moze być reakcja uczuleniowa na szczepionkę? Dodam ze w czerwcu dziecko chorowało na ospę, po tym czasie po spożyciu niektórych pokarmów wyskakiwała mu na ciele tzw kaszka i rumień na policzkach, choć wcześniej nie był alergikiem

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jest to możliwe, choć w tej sytuacji nie jest to pewne. Osobiście nie wiązałbym tego ze szczepieniem.