Czy wysiłek fizyczny ma duży wpływ na pogorszenia wady wzroku?

Jestem niespełna 17-letnią osobą mającą już -4.5 na lewe oko i -4.25 dioptrii na prawe oko. Mam także astygmatyzm. Od koło 2 lat noszę soczewki. Jestem bardzo aktywną osobą, trenuję sporty walki 4-5 razy w tygodniu, do tego dochodzi wysiłek związany z nauką w szkole i odrabianiem lekcji. Zaobserwowałam znaczny skok wady wzroku w momencie wzmożonego rośnięcia około 2 lat temu, ale już nie rosnę. Ostatnio przy standardowej kontroli (badam się zgodnie z zaleceniami okulistki co pół roku) lekarka stwierdziła znaczne pogorszenia, wykonała mi kilka badań, z których wynika, że znacznie pogorszyła mi się wada wzroku. Pytałam, czy duży wysiłek ma wpływ na stan moich oczu, jednak ona odpowiedziała, że nie, że może się przyczynić do tego, ale nie jest głównym czynnikiem powodującym pogorszenie stanu moich oczu. Zaleciła mi krople i witaminy oraz wizytę za kilka tygodni w celu dobrania nowych soczewek. Chciałabym wiedzieć dokładnie, jaki wpływ ma moje trenowanie oraz czy można to jakoś skutecznie leczyć. Z góry dziękuję za wskazówki.
ponad rok temu

Witam!

Pani okulistka ma rację. W okresie pokwitania możliwy jest znaczny skok wartości wady wzroku. Jeśli chodzi o aktywność - krótkowzroczność nie jest przeciwwskazaniem. Niemniej jednak konieczna jest okresowa kontrola okulistyczna z badaniem od czasu do czasu obwodu siatkówki w trójlustrze.
Zatem proszę kontynuować leczenie i wizyty u Pani specjalisty, gdyż na pewno jeśli cokolwiek by się działo Pani doktor jest w stanie szybciej to wyłapać, gdyż zna Pani oczy.

Pozdrawiam serdecznie!