Czy wysoki poziom D-Dimerów jest powodem do niepokoju?

Mam 18 lat. Od pewnego czasu (12dni) brałam tabletki Diane-35 i niestety paliłam papierosy. Któregoś dnia, zrobiło mi się bardzo duszno, ciężko mi było oddychać i serce wariowało. Tabletki brałam jeszcze przez 2-3 dni i sytuacja się powtarzała, po odstawieniu również. Poszłam na NPL i lekarz raczej wykluczył możliwość zakrzepicy, ale zalecił na wszelki wypadek badanie D-Dimerów. Przy normie od 0-500 mam wynik 500, jednak od 2 dni łykam polocard. Duszności jak na ten moment ustały. INR 1, przy normie 0,9-1,2, Protrombina 98,3% przy normie od 80-120, APTT 28,8 przy normie 25,9 - 36,6. Czy mam się martwić tym wysokim poziomem D-Dimerów i możliwością zakrzepów? Łykałam te tabletki tylko 12 dni, po czym je odstawiłam. Jestem na wyjeździe na wakacjach i nie mam gdzie tu iść do internisty.

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Witam
Wartość D-dimerów wynosząca 500 nie powinno Pani niepokoić. Choć nie ustalono stałej wartości osoczowego stężenia D-dimerów, która świadczyłaby o wysokim ryzyku zakrzepicy, to jednak część autorów uważa, że taką wartością jest 4000-6000.
Pozdrawiam
Jan Bujok Chirurg, flebolog, proktolog
Kriocentrum, ul. Wyszyńskiego 103 05-420 Józefów Tel: +48 22 779 28 21; +48 22 423 01 87; +48 504 171 106
Una Medica ul. Żelazna 69a Warszawa tel: +48 668 88 00 42