Czy wysoki poziom kortyzolu we krwi może świadczyć o wysokim poziomie stresu?

Chciałabym się dowiedzieć, czy wysoki poziom kortyzolu we krwi może świadczyć o wysokim poziomie stresu, w jakim żyję? A może lepiej w moczu? Czy można laboratoryjnie zmierzyć poziom stresu, jakiemu podlega organizm?

Mgr Ewa Wójcik Psychologia

Witam, psycholog mierzy poziom stresu kwestionariuszem.
Nie chodzi o chemie lecz o to zeby sprawdzic jakie sa objawy, nauczyc sie ich kiedy sie pojawiaja-w jakich sytuacjach i wtedy zmienic te sytuacje lub swoje myslenie aby stres opadl.
Inaczej bedzie Pani mierzyla pozom stresu ale nic Pani nie zmieni majac w reku ten wynik.
Pozdrawiam!

Ważny jest także subiektywny poziom stresu i czynniki, jakie go wywołały. Zachęcam do podjęcia konsultacji z psychologiem, psychoterapeuta, który zaproponuje także możliwości poradzenia sobie.