Czy wysoki poziom neurotyzmu przeszkadza w życiu?

Od niedawna chodzę do psychologa, na początku co 2 tygodnie (2 spotkania), a teraz co 3 (wczoraj byłam 4 raz). Psycholog stwierdziła, że mam wysoki poziom neurotyzmu. Jak bardzo będzie mi on przeszkadzał w życiu? I w jaki sposób i czy w ogóle da się go obniżyć?

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Wysoki poziom neurotyzmu świadczy o braku równowagi emocjonalnej. W życiu codziennym przejawia się to przede wszystkim słabą odpornością na stres, dużym napięciem psychicznym, tendencją do reagowania w sytuacjach zagrożenia lękowo, depresyjnie. Te wszystkie trudności są oczywiście do przepracowania w toku psychoterapii. Zaskakujące jest dla mnie natomiast, że psycholog nie wyjaśnił tego pojęcia i nie ustalił z Tobą planu pracy terapeutycznej. Jeśli spotkania mają charakter wyłącznie konsultacyjny, proponowałabym Ci podjęcie psychoterapii u certyfikowanego psychoterapeuty. Aby terapia przyniosła w miarę szybkie i trwałe efekty, optymalne są spotkania raz w tygodniu. Raz na trzy tygodnie to zdecydowanie za rzadko, jeśli chcecie przepracować konkretny problem.

Neurotyzm to nie wyrok, ale po prostu cecha, której wysokie natężenie może utrudniać funkcjonowanie. Można z tym żyć, ale można to też przepracować na terapii, do czego gorąco Ciebie namawiam.

Pozdrawiam serdecznie