Czy wysoki poziom testosteronu jest przyczyną długich cyklów i problemów z zajściem w ciążę?

Witam serdecznie! Moim problemem są nieregularne, długotrwałe cykle miesiączkowe (40-45 dni). Planujemy z mężem dziecko, w ostatnim cyklu stosowałam testy owulacyjne, które potwierdziły owulację (wynik pozytywny w 20. dniu cyklu), pojawił się śluz płodny, co wskazywało, że owulacja wystąpi. Podjęliśmy starania (kilkukrotne) w dniach płodnych. Okres się spóźniał, jednak testy ciążowe nie wykazały ciąży. Po 38. dniu cyklu, niestwierdzeniu ciąży i niepojawieniu się okresu po konsultacji z ginekologiem, wywołałam okres Duphastonem. Okres pojawił się w 43. dniu cyklu. Tak długie okresy mam już od kilku miesięcy.

Po pojawieniu się okresu zrobiłam badania hormonalne w 5. dniu cyklu. Wyniki jakie uzyskałam: FSH 5,40 (normy w fazie folikularnej 3,03-8,08); LH 9,81 (normy w fazie folikularnej 1,80 - 11,78); Estriadol 63 (norma w f. folikularnej 21-251); Prolaktyna 5,95 (normy 1,90-25); TSH 1,725 (normy 0,350 - 4,940); Testosteron 109 (normy 9-109). Martwi mnie wysoki poziom testosteronu przy górnej granicy normy. Proszę o odpowiedź, czym tak długie cykle mogą być spowodowane i czy ten wysoki poziom testosteronu może mieć na to wpływ? Jakie ewentualnie badania powinnam jeszcze zrobić? Bardzo się martwię, bo bardzo chciałabym zajść w ciążę. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Witam serdecznie!

Przyczyn przedłużonych cyklów (czyli powyżej 35 dni) może być wiele, począwszy od aktywności fizycznej, stresu i obciążenia psychicznego, zmiany hormonalne, po zmiany strukturalne w obrębie narządów płciowych.
Badania hormonalne są w graniach normy, więc nie powinno mieć to wpływu na długość cyklów. Natomiast jeżeli do tej pory nie miała Pani wykonywanej diagnostyki obrazowej (USG przezpochwowe) konieczne jest jej zlecenie i wykluczenia na przykład torbieli w obrębie jajników. Generalnie długie cykle miesiączkowe wymagają leczenia, jeżeli są utrudnieniem w zajściu w ciążę - jeden cykl to za mało - konieczne jest kilkumiesięczne staranie się o dziecko bez uzyskania efektu, wówczas podejmuje się próby leczenia.
Tak więc wskazane jest wykonanie USG przezpochwowego i jeżeli nie były wykonywane podstawowe badania laboratoryjne wykluczające przyczyny ogólnoustrojowe dolegliwości.

Pozdrawiam