Czy wysokie ciśnienie można wyleczyć?

Witam maz 32 lata ma wysokie cisnienie pd zawsze , ostatnio doszlo do 170/120 zabralo go pogotowie zrobili wszystkie badania i sa w normie , kazali leczyc cisnienie . W wiekszosci cisnienie siega 150-160/ 90-100. Byl u lekarza w uk i kazal brac leki do konca zycia . Ale maz chce rzucic papierosy znienic radykalnie swoj styl zycia bo niechce brac lekow . Czy moze ? Czy ma szanse? Czy musi koniecZnie brac leki? Dodam ze wypisala je mu pielegniarka w GP , niewiem czy jej ufac. Prosze o rade i pomoc

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

rzeczywiście nierzadka jest sytuacja, w której pacjent musi stosować zalecone mu leki na nadciśnienie już do końca życia. Z drugiej jednak strony modyfikacje stylu życia - polegające na obniżeniu nadmiernej masy ciała, rzuceniu palenia czy zwiększeniu stopnia aktywności fizycznej - mogą doprowadzić do zmniejszenia wartości ciśnienia tętniczego krwi. Podkreślenia wymaga jednak to, że najpierw trzeba takowe zmiany wprowadzić, i jeżeli przyniosą one efekty, to wtedy dopiero można rozważać zrezygnowanie z farmakoterapii. Leków na pewno nie wolno odstawiać samodzielnie - można tego dokonać dopiero wtedy, kiedy tak zaleci lekarz.