Czy wystarczy tylko nie jeść białego pieczywa, makaronów?

W 25 tyg ciąży miałam robiony test obciążenia glukozą. Na czczo wyszło 81,20 mg/dl, po 1h 152,9, a po 2h 161,2. Lekarz kazał poradzić się dietetyka, ale ten nic konkretnie nie poradził tylko chce opracować dietę na miesiąc za 300 zł. Czy muszę stosować dietę i ściśle się jej trzymać i przestrzegać godzin przyjmowania posiłków, czy wystarczy tylko nie jeść białego pieczywa, makaronów itp? Boję się, czy to może się przerodzić w cukrzycę?

Dziękuję za pytanie. Regularne przyjmowanie posiłków przy problemach z poziomem glukozy jest bardzo ważne, zatem tak, trzeba przestrzegać pór posiłków. W Pani przypadku istotny w diecie jest rozkład głównych składników odżywczych (białek, tłuszczów i węglowodanów) oraz to z jakich produktów żywnościowych pochodzą. Rezygnacja z białego pieczywa i makaronów jest słusznym krokiem, natomiast dietetyk rozpisując plan żywienia dla Pani zadba o to, aby oprócz właściwych węglowodanów dostarczone były inne składniki w potrzebnych ilościach i o odpowiedniej jakości. Jeśli martwi Panią koszt takiego planu dietetycznego, to sugeruję udać się czy to stacjonarnie czy przez internet do kogoś z bardziej korzystną finansowo ofertą. Oczywiście proszę zwrócić uwagę na wykształcenie osoby, którą Pani wybierze.