Czy występowanie torbieli na jajniku może powodować bardzo silne bóle brzucha oraz bóle żołądka podczas miesiączek?

Witam, mam 39 lat, jestem matką 2 dzieci (w tym pierwsze z cięcia cesarskiego w 2002 r., drugie poród naturalny w 2004 r.). W 1997 roku miałam ciążę pozamaciczną w jajowodzie, ciąża została usunięta podczas operacji a jajowód zszyty. W miesiącu lutym br. (19-22 lutego), podczas menstruacji pierwszy raz pojawiły się u mnie silne bóle w podbrzuszu oraz bóle żołądka, wydawało mi się nawet, że ból był tak silny, że promieniował pod żebra. Następne bóle nastąpiły w maju br., od 02-05 lipca oraz od 27-29 sierpnia br. Po zakończeniu menstruacji bóle całkowicie ustępowały. Zgodnie z zaleceniami lekarzy wykonałam badanie markera CA 125 (marker jajnika) wyszedł podwyższony bo 91, usg dopochwowe oraz rezonans magnetyczny miednicy mniejszej. Rezonans wykazał obecność torbieli w jajnikach - na wyniku z rezonansu opisano ją jako torbiel czekoladowa, torbiel tłuszczowa (jajnik prawy wielkości 3,4-3,6 cm; jajnik lewy wielkości 3,8 x 3,6 cm). Pani ginekolog podejrzewa, że mam torbiel związaną z endometriozą, choć powiedziala, że można to na 100% stwierdzić po pobraniu wycinka do badania. Na razie Pani doktor przepisała mi tabletki antykoncepcyjne H*** oraz M***. Stwierdziła również, że jeżeli chciałabym moje dolegliwości mogę wyleczyć ciążą (zamiast hormonami). Niepokoi mnie jednak fakt, że silnym bólom brzucha towarzyszą silne bóle żołądka, a Pani doktor twierdzi, że nie mogę łączyć tych dwóch dolegliwości oraz że dolegliwości żołądkowe mogą się nasilać przy miesiączce - nie rozumiem tylko dlaczego występują jedynie przy tych miesiączkach, przy których występują bóle w dole brzucha? O lutego szukałam przyczyny moich dolegliwości udając się po pomoc do różnych lekarzy ginekologów, onkologów oraz innych specjalistów i wciąż nie wiem co mi jest. Bardzo proszę o wskazówki dotyczące dalszego postępowania, bardzo proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Torbiel czekoladowa rzeczywiście występuje w endometriozie, której towarzyszy zwiększenie markeru CA125, w granicach takich, jak u Pani. Leczenie zastosowane u Pani jest typowe dla tej jednostki chorobowej. W razie powiększania się torbieli, bądź nasilania dolegliwości, pomimo leczenia, możę być wskazana laparoskopia.

Aby ostatecznie wykluczyć ewentualną nieprawidłowość w żołądku, która powoduje opisane dolegliwości - proponuję wykonanie gastroskopii. W endometrioze powstają w prawdzie wszczepy do jelita grubego, ale nie do żołądka. Dlatego trudno wyjaśnić powiązanie czasowe wspomnianych przez Panią dolegliwości. W razie prawidłowej gastrokopii i badania usg jamy brzusznej pozostaje leczenie objawowe w razie wystąpienia bólu.

serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!