Czy wysunięty dysk jest przeciwwskazaniem do znieczulenia zewnątrzoponowego?

Witam serdecznie! Mam pytanie odnośnie mojego porodu, a mianowicie przed ciążą stwierdzono u mnie wysunięty dysk, ale niestety w trakcie oczekiwania na rezonans dowiedziałam się, że jestem w ciąży i nie mogę mieć tego badania. Przez prawie całą ciążę mam ból pleców promieniujący do całej prawej nogi, a nieraz ból jest nie do wytrzymania. Pytanie moje brzmi, czy przy wysuniętym dysku można mieć znieczulenie zewnątrzoponowe? Niestety nie mogę rodzić siłami natury. Czy takie znieczulenie jest groźne? Czy oprócz znieczulenia ogólnego, którego chcę uniknąć jest jakaś inna możliwość? Pozdrawiam i dziękuję!

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie! Zaawansowane zmiany w obrębie stawów kręgosłupa okolicy lędźwiowej mogą być przeciwwskazaniem do wykonania znieczulenia zewnątrzoponowego. Wszystko zależy od stanu klinicznego, dyskopatia lędźwiowa nie stanowi zagrożenia podczas porodu, może jedynie zwiększać dolegliwości bólowe. Należy jednak pamiętać, iż wykonywanie takiego znieczulenia nie jest wskazane w bardzo zaawansowanych stanach zwyrodnieniowych kręgosłupa. Myślę, iż dyskopatia nie będzie tu przeciwwskazaniem.

Bardzo ważne jest także na jakim poziomie znajduje się deformacja. Podczas cesarskiego cięcia najczęściej wykonuje się zarówno znieczulenie zewnątrzoponowe, jak i podpajęczynówkowe. Znieczulenie podpajęczynówkowe jest formą znieczulenia regionalnego, które wywołuje przerwanie przewodnictwa nerwowego. Podaje się je bezpośrednio do płynu mózgowo-rdzeniowego znajdującego się w worku oponowym otaczającym rdzeń kręgowy poprzez wykonanie punkcji lędźwiowej. Tuż przed cesarskim cięciem kobieta zostaje znieczulona podpajęczynówkowo. Zaraz potem zostaje jej założony zewnątrzoponowy cewnik.

Dzięki znieczuleniu podpajęczynówkowemu i zewnątrzoponowemu, pacjentka nie czuje bólu podczas operacji i może być łagodnie znieczulona również przez kilka godzin po cesarskim cięciu. Znieczulenie zewnątrzoponowe i podpajęczynówkowe działa bardzo szybko. Już po chwili od ukłucia pacjentka odczuwa drętwienie od pasa w dół. Nie jest w stanie poruszyć nogami i nie odczuwa bólu cięcia ani wyjmowania dziecka z macicy. Po porodzie z zastosowaniem znieczulenia zewnątrzoponowego lub podpajęczynówkowego przez pewien czas może utrzymywać się ból głowy albo mdłości.