Czy wzdęcia u dziecka są wynikiem stosowania żelaza przez matkę?

Witam, jestem po cesarskim cieciu I mam anemie, biore zelazo Od 3 tygodni 3 razy dziennie po 200mg, Moj maluszek ma problem z brzuszkiem Od tygodnia, jest niespokojny przy wyproznianiu, jak by mial wzdecia, rozbi sie czerwony I sie prezy, podaje infacol Od paru dni I jest poprawa, maly duzo beka I puszcza baki, lecz dalej sie meczy, ma czasem zielona kupe, czy moze byc to spowodowane nadmiarem zelaza w jego organizmie?

Dzień dobry,
czasami leki przyjmowane przez Mamę w okresie karmienia wpływają na samopoczucie dziecka, ale preparaty żelaza są raczej bezpieczne. Przyjmuje je wiele kobiet zarówno w ciąży jak i w czasie karmienia. Bardziej prawdopodobne jest, że opisane przez Panią dolegliwości należą do obrazu tzw. dyschezji niemowlęcej, szczególnie jeśli oddawany finalnie stolec jest miękki. Jest to wynikający z niedojrzałości czynnościowej przewodu pokarmowego brak koordynacji parcia z rozluźnieniem zwieracza odbytu. Dzieci z dyschezją nie wymagają żadnych leków, czopków czy innych działań, ponieważ dyschezja ustępuje samoistnie ok 5-6 m-ca życia. W momencie, gdy Synek zaczyna zdradzać niepokój i nieefektywnie przeć, można masować brzuszek i przyciągać nóżki do klatki piersiowej w momencie parcia.