Czy wziąć tabletkę 72 h po stosunku?

Witam, mam problem. Otóż tabletki antykoncepcyjne biorę już około pół roku i pierwszy raz zapomniałam wziąć jedną w odpowiednim czasie. 6 paczkę rozpoczęłam brać w sobotę tydzień temu, a w piątek (czyli 7 tabletka) byłam tak zabiegana, że nie spamiętałam o niej. W tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki odbywały się stosunki płciowe, jednak po wzięciu dwóch tabletek (tej pominiętej piątkowej i sobotniej), w niedziele już odbył się stosunek płciowy. Teraz pytanie, czy ryzyko ciąży jest duże? Czy tabletka 72h po stosunku mogłaby by mi pomóc? Bardzo proszę o odpowiedź, gdyż jestem bardzo przestraszona i przez to rozkojarzona.

Witam serdecznie!
W opisanej sytuacji nie może Pani liczyć na pełne zabezpieczenie. Pominięcie tabletki w pierwszym tygodniu blistra wiąże się ze stosunkowo wysokim ryzykiem ciąży. W obecnej sytuacji istnieje względne wskazanie do zastosowania antykoncepcji alarmowej. Decyzję musi podjąć jednak Pani. Należy bowiem wykonać bilans wad i zalet tej formy ochrony przed ciążą. Proszę bowiem pamiętać, że tabletka alarmowa zawierająca wysokie stężenie hormonów często wywołuje wiele działań niepożądanych, w tym zaburzeń miesiączkowania.
Pozdrawiam