Czy wzmożony wysiłek wpływa na obniżenie odporności?

Mam dość mocno obniżoną odporność i zastanawia mnie w związku z tym jedna kwestia: czy bardzo wysiłkowy sport (w tym przypadku karate) może wpłynąć na to, że będę łatwiej łapać infekcje? Dodam, że po karate byłabym nadal „w trasie” – muszę jechać na uczelnię. Zastanawiam się czy mocne wymęczenie może sprawić, że mój organizm łatwiej zachoruje. Jeśli tak, wybrałabym łagodniejszą formę sportu, przy której za bardzo się nie zmęczę (przynajmniej dopóki moja odporność się nie poprawi). Proszę o radę.

ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!
Rzeczywiście jest różnica wpływu wysiłku na odporność w zależności od jego nasilenia. W wyniku bardzo intensywnego wysiłku może dojść do przejściowego obniżenia odporność, co zwiększa ryzyko zakażeń górnych dróg oddechowych przez 3 do 72 godzin po wysiłku. Zjawisko to określane jest, jako „otwarte okno dla zakażeń”. Natomiast regularny, umiarkowany wysiłek - wpływa pozytywnie na nasz organizm, w tym na jakość odporności.
Więcej informacji na ten temat, znajdzie Pani tutaj.
Serdecznie pozdrawiam!