Czy wzrost TSH jest powodem do zmartwień?

mam 42 lata, babcia chorowała na tarczycę, co roku wykonuję kontrolne badanie TSH, w 2015 r TSH- 1,66, w maju 2016 2,190 a w październiku 2017 3,420. Czy powinnam się martwić tym regularnym wzrostem TSH?

Dzień dobry,

Wynik TSH nie przekracza normy, choć średnie wartości TSH w Pani wieku są nieco niższe, co nie oznacza, że musi mieć Pani wynik równy średniej :). Niestety nie napisała Pani, jaki dokładnie problem miała Pani babcia. Jeśli chorowała na niedoczynność tarczycy, to warto byłoby oznaczyć przeciwciała antyTPO i aTG we krwi. W badaniach wykazano, że ich podwyższony poziom może poprzedzać wystąpienia niedoczynności tarczycy nawet o kilka lat. Jeśli czuje się Pani dobrze, to nie ma żadnych wskazań do włączania hormonów tarczycy, chyba, że planuje Pani ciążę - według aktualnie obowiązujących zaleceń dla kobiet planujących ciążę TSH nie powinno przekraczać wartości 2,5. Niektórzy endokrynolodzy stosują hormony tarczycy w leczeniu wola wieloguzkowego, a może bardziej celem prewencji rozrostu wola i guzków, choć efekty nie zawsze są zadowalające. Z uwagi na dodatni wywiad rodzinny, warto wykonać sobie usg tarczycy i ocenić gruczoł, czy nie ma Pani na przykład jakiś zmian ogniskowych. Warto pamiętać, że prawidłowe TSH nie wyklucza obecności guzków tarczycy. Proszę się nie martwić na zapas, ale jeśli chce być Pani całkiem spokojna, proszę ocenić poziom przeciwciał i wykonać usg tarczycy.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n.med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych