Czy wzrost wagi może wydłużyć cykl miesiączkowy?

Witam, mam pytanie odnośnie braku miesiączki po zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów. Mam 164 cm, 24 lata, moja waga w ostatnich latach była w granicach 50-55 kg. Ostatnio udało mi się zejść do 50 kg i utrzymać tę wagę przez 2, 3 miesiące w okresie lata. Niestety pewne wydarzenia spowodowały u mnie duży stres i ataki obżarstwa. Powróciłam do wagi 54 kg. Okres spóźnia mi się o ponad 10 dni. Zrobiłam 3 testy ciążowe i wynik jest negatywny, nie sądzę, abym była w ciąży, jednak mam ciągle zaparcia i brzuch znacznie większy niż kilka tygodni temu. Co należałoby zrobić? Czułam się ostatnio źle, mam bóle głowy czasami i jestem zmęczona, nadal próbuję uprawiać sport regularnie, pomimo że przybrałam na wadze. Czy powinnam wziąć coś na wywołanie okresu? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie!

Trzykrotny negatywny wynik testów ciążowych wyklucza ciążę. Przyczyn Pani dolegliwości należałoby upatrywać w nieprawidłowej diecie. Jak sama Pani wspomina, zdarzały się Pani w ostatnim czasie ataki obżarstwa. Spodziewam się zatem, że były to potrawy wysokotłuszczowe, wysokowęglowodanowe. Taka dieta nie tylko odpowiada za wzrost masy ciała, ale i za zaparcia, bóle brzucha, bóle głowy, ogólne osłabienie. W obecnej sytuacji powinna Pani zdecydować się na lżejsze posiłki z dużą ilością warzyw i owoców. Zwiększona ilość błonnika w diecie na pewno pozwoli Pani pozbyć się zaparć, a mikro- i makroelementy zwiększą Pani witalność.
10-dniowe wydłużenie cyklu nie jest bezpośrednim wskazaniem do farmakologicznego wywoływania. Wspomniała Pani, iż ostatnie tygodnie obfitowały w sytuacje stresowe. Myślę, że to właśnie one spowodowały wydłużenie cyklu. W obecnej sytuacji może Pani poczekać jeszcze kilka dni z wizytą u specjalisty. Jeśli miesiączka nie pojawi się w przeciągu dwóch tygodni konieczna będzie konsultacja ginekologiczna.

Pozdrawiam, Anna Syrkiewicz