Czy z depresji po rozstaniu z dziewczyną w ogóle się wychodzi?

Witam, jakiś czas temu rozstałem się z dziewczyną, a dokładnie 5 miesięcy temu, od razu po rozstaniu zacząłem się bardzo źle czuć, zacząłem się tym wszystkim bardzo denerwować, nie spałem, nie jadłem, cały się zacząłem trząść z nerwów, dostałem strasznych leków, bałem się wyjść z domu, zacząłem się strasznie bać być samemu i ten lęk, że nie znajdę już nikogo, że sam będę już do końca życia - nie mogłem w miejscu usiedzieć. Udałem się do lekarza psychiatry, przepisał mi leki antydepresyjne, biorę już je 5 miesiąc, troszkę się uspokoiłem, ale czasem dalej mam napady lęku - nie wiem jak sobie z tym radzić, chodzę oprócz tego do psychologa, ciągle mam negatywne myślenie i myślę, że tak już będę miał do końca życia, nie widzę żadnych perspektyw na to, żeby było lepiej. Proszę, pomóżcie mi, nie wiem co mam robić, jak dalej żyć… Chciałbym się dowiedzieć, czy w ogóle z takiego stanu się wychodzi?

Witam!
Może Pan wyjść z tego stanu, jednak to zależy głównie od Pana. Warto stosować się do zaleceń lekarza psychiatry oraz psychologa. Żeby zmienić swoje nastawienie i nastrój potrzeba aktywnego uczestnictwa w terapii oraz chęci zmian. Jeśli nie będzie Pan chciał sam poprawić swojego samopoczucia, to nikt Pana do tego nie zmusi i nie wpłynie na Pana samopoczucie wbrew Panu. Dlatego tak ważna jest współpraca ze specjalistami.
Nikt też Panu nie zagwarantuje, że Pana stan psychiczny poprawi się z dnia na dzień. Po trudnych przeżyciach potrzeba czasu, żeby poukładać swoje sprawy, przeżyć trudne emocje i móc spojrzeć na życie pozytywnie. Pana samopoczucie może powodować zniechęcenie i poczucie beznadziejności, jednak warto jeszcze trochę poczekać na efekty i postarać się zaangażować w proces terapeutyczny.

Pozdrawiam

Witam,
jeśli farmakoterapia nie przynosi optymalnych rezultatów, wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie.
W Pana przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.
Pozdrawiam serdecznie