Czy z depresji w ciąży da się wyjść?

Od 2 mies. mam depresję z lękami i myślami samobójczymi. 3 tyg bralam sertraline bez poprawy, a teraz esciralopram 3 tyg w dawce 10 mg, chwilę było lepiej, ale od tyg znów bardzo źle. Czy depresję da się wyleczyć? Czy takie straszne myśli są normalne ? Ile ona trwa ? Proszę o niepisanie żebym poszła do mojego psychiatry bo chodzę regularnie tak jak na psychoterapię. Zero nadziei i pozytywnego myślenia i chcę się dowiedzieć czy to normalne i czy da sie z tego wyjść, dodam, że to 7 miesiąc ciąży

Depresja jest chorobą. Chorobą absolutnie wyleczalna. O jej przebiegu, czasie trwania i nasileniu decydują różne czynniki - w tym nastawienie do terapii, motywacja, wgląd, a także sam rodzaj terapii zaproponowany przez terapeute. Nie wiem jak długo chodzi Pani na swoją psychoterapię, lecz jeśli uznaje Pani, że efekty są niewspółmierne do czadu trwania spotkań, to proszę przemyśleć zmianę terapeuty. Być może tu leży przyczyna braku rezultatów. Polecam osobiście terapię Poznawczo-behawioralną. Pozdrawiam serdecznie

Witam,
Depresja jest chorobą która po pierwsze jest uleczalna a po drugie wymaga to jednak czasu - czas w którym pacjenci mają poczucie poprawy jest uzależniony od wielu czynników, zarówno od dobranych leków, przebiegu terapii jak i czynników wynikających z samego przebiegu choroby czy ze względu na czynniki indywidualne samego pacjenta.
Ważne jest aby nie poddawała się Pani i kontynuowała zarówno leczenie farmakologiczne jak i psychoterapię, podjęła Pani dobre kroku ku zdrowiu.
Proszę jednak o wszystkich stanach pogorszenia samopoczucia a także nowych objawach, zmianie intensywności myśli informować specjalistów prowadzących.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek

Witam Panią
W czasie ciąży może Pani dużo intensywniej odczuwać
różne objawy, a to wszystko może mieć niekorzystny wpływ
na Pani zdrowie i samopoczucie, a także na zdrowie płodu.
Może też przyczynić się do przedwczesnego porodu.
Poza tym, jeżeli nie wyleczy Pani depresji, to po porodzie
będzie Pani miała trudności w sprawowaniu właściwej
opieki nad dzieckiem.
Nie będę pisała, żeby Pani poszła do psychiatry, gdyż teraz
nie jest wskazane stosowanie środków farmakologicznych.
Jednak odpowiednio dopasowana psychoterapia pomoże
Pani uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami
zaburzeń depresyjnych oraz ich konsekwencjami, dzięki
czemu odzyska Pani równowagę wewnętrzną i radość życia.
Pisze Pani, że od dwóch miesięcy cierpi Pani na depresję.
Zatem wnioskuję, że na terapię uczęszcza Pani
od niedawna.
Trudne sytuacje zawsze należy omawiać ze swoim terapeutą.
Jeżeli zaś uważa Pani, że psychoterapia nie przynosi
pozytywnych rezultatów to raczej proszę pomyśleć
o zmianie terapeuty.
Depresja jest w pełni wyleczalna na drodze właściwie
dopasowanej psychoterapii.
Czas trwania terapii zależy od zaawansowania choroby,
zastosowanej metody oraz zaangażowania, systematyczności
i współpracy osoby zainteresowanej.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl